Zasady rozliczeń

 

Podstawą rozliczeń z naszymi Klientami jest zawarta umowa na piśmie lub umowa ustna, określająca szczegółowy sposób dokonania rozliczeń za wykonaną usługę świadczenia pomocy prawnej.

 

RYCZAŁTOWE Klient ustala z adwokatem z góry określone wynagrodzenie za prowadzenie danej sprawy lub spraw. Sposób ten stosowany jest zarówno przy jednorazowych poradach prawnych jak również w sprawach wymagających reprezentacji sądowej, a także przy stałej obsłudze prawnej. Zaletą tego sposobu jest to, iż Klient z góry zna wysokość wynagrodzenia, które pozostaje niezmienne w trakcie trwania całego zlecenia.

GODZINOWE Klient ustala z adwokatem określoną stawkę godzinową za każdą rozpoczętą godzinę prowadzenia danej sprawy lub spraw. Sposób ten stosowany jest zwykle w sprawach, w których Klient korzysta ze wsparcia Kancelarii podczas negocjacji lub też gdy zainteresowany jest jedynie okazjonalną pomocą Kancelarii przy większym przedsięwzięciu, które prowadzi samodzielnie. Zalety tego rodzaju rozliczenia ujawniają się szczególnie w sytuacji, gdy Klient ma nieregularne i trudne do przewidzenia co do ilości zapotrzebowanie na usługi prawne Kancelarii.

MIESZANE Istnieje możliwość ustalenia wynagrodzenia mieszanego, w którym występują elementy rozliczenia ryczałtowego i godzinowego. Stosowane jest ono najczęściej przy stałej obsłudze prawnej lub też w sprawach szczególnie skomplikowanych. Wówczas to Klient płaci wynagrodzenie ryczałtowe, w ramach którego Kancelaria świadczy na jego rzecz usługi w określonym limicie godzinowym (najczęściej określonym miesięcznie). Po jego przekroczeniu zaczyna obowiązywać stawka godzinowa. Metoda ta służy przede wszystkim optymalizacji kosztów stałej obsługi prawnej (wówczas następuje obniżenie kwoty wynagrodzenia ryczałtowego) i sprawdza się lepiej u Klientów, którzy dość dobrze znają swoje zapotrzebowanie na usługi prawne.

Wynagrodzenie z premią za korzystny wynik sprawy W niektórych przypadkach istnieje możliwość ustalenia wynagrodzenia opartego o zasadę tzw. success fee. Wówczas to klient zobowiązany jest do zapłaty Kancelarii niższego wynagrodzenia podstawowego, a w przypadku korzystnego wyniku prowadzonej sprawy dodatkowej specjalnej premii. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w sprawach o dość dużym ryzyku prawnym i znacznej niewiadomej co do ich końcowego efektu, które jednakże w przypadku pozytywnego zakończenia mogą przynieść stronie znaczne korzyści. Sposób ten może być korzystny także dla Klientów, którzy w danej chwili nie dysponują środkami wystarczającymi na typowe rozliczanie takiej sprawy. Wynagrodzenie podstawowe Kancelarii jest w tym przypadku znacznie niższe, gdyż opiera się na ograniczonej kalkulacji ponoszonych przez nią kosztów.

Płatność za zleconą usługę prawną, następuje w momencie zlecenia sprawy, jednakże w wyjątkowych sytuacjach możliwym jest rozliczenie ratalne, jednak wyłącznie po dokonaniu indywidualnych ustaleń w tym zakresie z adwokatem przyjmującym sprawę.

Niezależnie od wynagrodzenia za wykonaną usługę prawną, należy pamiętać o konieczności poniesienia dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem sprawy, takich jak: opłaty sądowe, opłaty skarbowe, koszty dojazdu pełnomocnika do miejsca świadczenia pomocy prawnej, koszty uwierzytelnionych tłumaczeń dokumentów z języków obcych, udział w postępowaniu tłumaczy, opinie rzeczoznawców i biegłych sądowych itp.

Adres Kancelarii

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Angelina Misiak

siedziba przy ul. Zwycięstwa 202B/8
75-611 Koszalin

Godziny otwarcia Kancelarii

Kancelaria czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 9:00 – 16:00

Istnieje także możliwość umawiania spotkań poza godzinami pracy kancelarii.

Dane kontaktowe

NIP: 499-056-15-95
REGON: 381071418

tel. kom.: 663-049-443
adres e-mail: angelina.misiak@adwokatura.pl